Kişisel Bilgiler

İsim

Erkan

Soyisim

Umut

Takma İsim

sinematograf

Sektörde ne yaparsın? | Hukuki Durum

Fotoğrafçı

Kişisel Web Sitesi

erkanumut.wordpress.com

Biyografi

Biyografi

1967de İstanbul’da doğdu.

Ortaokul yıllarından itibaren (yak. 1978) kendini amatör film gösterimi, film çekimleri ve film cihazlarına adadı. Amatör film katalogları ve amatör cihazların broşürlerini biriktirmeye başladı. Sürekli arıza yapan, CINE MAX K5 (Super8) basit bir plastik sessiz film göstericisi, ona sinemanın temelini keşfetmesinde yardımcı oldu. İlk kamerası Sovyet yapımı LOMO 216 (Super8) idi.

Lise yıllarında ailesinin mühendis veya doktor olmasını ısrar etmesine rağmen kameraman olmaya karar verdi. Bu onun profesyonel film yapımı ve cihazları ile ilgilenmeye başladığı dönemdir. Aynı zamanda profesyonel cihazlarla ilgili broşürler biriktirmeye başladı.

İlkin Hassasiyet Mühendisliği okuyarak, sinema cihazları tasarlayan bir mühendis olmak istedi, ama sonraları içindeki sanat duyguları ağır bastığından fotografçılık okumaya karar verdi. 1988de Mimar Sinan Üniversitesi, G.S.F., Fotograf A.S.D.’ından mezun oldu. Prof. Dr. Yılmaz Kaini (Fotograf Optiği), Prof. Dr. Ahmet Öner GEZGİN (Deneysel Fotografi), Prof. Sabit Kalfagil (Belgesel Fotografi) ve Prof. Reha Günay (Mimari Fotografi)’dan dersler aldı.

Kısa bir süre kamera asistanlığı, doli ve ses operatörlüğü yaptıktan sonra kameraman olarak birçok klip, reklam ve belgesel projelerinde çalıştı. Vatani görevi sırasında (1989-1990) kameraman olarak hizmet verdi ve birçok askeri eğitim filmleri çekerek TSK Takdir Belgesi aldı.

“Barış Manço ile 7den 77ye” TV programının şef kameramanlığını üstlendi ve 50den fazla ülkede bulundu.

İlk klibini 35mm filme çekmesine rağmen, kliplerin sadece TV ekranlarında gösterildiğinden yola çıkarak, Türkiye’de klip sektörünü 35mmden 16mmye döndüren ilk kameramanlardan biridir, böylelikle eski 16mm kameralar modern modellerle yer değiştirmiş ve çeşitli 16mm ham film bulunur hale gelmiştir.

Japon (Tokiwa Co., Ltd., Tokyo), Çin (Tianjin Cine-projector Factory, Tianjin) ve Çek Cumhuriyeti (Meopta prerov a.s., Prerov) sinema makineleri imalatçılarının Türkiye deneme mümessili olarak hizmet verdi.

İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışdı.

Dirlik Film ve mastermovie firmalarında (Istanbul) Teknik Danışman ve Uluslararası İlişkiler Yöneticisi olarak hizmet verdi.

1979dan beri sinema, ses ve fotograf teknolojisi, teknikleri, cihazları ve malzemeleri ile ilgili teknik dökümanlarla aynı zamanda bu cihazlardan koleksiyon yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi İletişim Galerisi’nin sinema bölümünde müze küratörlüğü görevi üstlenmiştir.

Sinema teknolojisi ile ilgili birçok şirket ve müzeleri ziyaret etmiştir ve Society of Motion Picture and TV Engineers, New York (SMPTE – Sinema ve TV Mühendisleri Derneği) aktif üyeliği yapmıştır. Teknik dergilerde makaleleri (özellikle Sovyet, Çin ve Japon sinema teknolojileri, şirketleri ve cihazlarıyla ilgili) yayınlanmaktadır ve bazılarını kendi tasarladığı bloglar için bilgi kaynakları temin etmiştir.

Özellikle sinema teknolojisi olmak üzere ender bulunan bilgilere yönelik Akademik araştırmalar yapar ve çoğunlukla Sovyet, Çin ve Japon üreticileri, tarihleri, aygıtları ve malzemeleri hakkında bilgi birikimine sahiptir.

Sektörel Bilgiler

Sektörel Tanım

Serbest Çalışan Fotoğrafçı

Mesleki Deneyim

30

Hizmet Alanları

Görüntü Yönetmenliği

Çalıştığınız | Yaşadığınız Şehir

Istanbul

Hizmet Bölgesi

Dünya