Kişisel Bilgiler

İsim

Ahmet

Soyisim

Sungur

Takma İsim

ahmetsungur

Sektörde ne yaparsın? | Hukuki Durum

Fotoğrafçı

Kişisel Web Sitesi

ahmetsungur.com.tr

Biyografi

Biyografi

Ben Ahmet Sungur. Size kısaca kendi hikâyemden bahsetmek istiyorum. 1984 yılında Bursa’da doğdum. Üniversiteye kadar olan okul yıllarım burada geçti. Bölümüm matbaa ve reklamcılıktı. O zamanlar severek yapıyordum  matbaacılığı ve reklamcılığı. Ta ki fotoğrafla tanışana dek!

  Fotoğrafla lise yıllarımda tanıştım. Okulun karanlık odasında filmden fotoğraf kağıdına baskı almak ve o baskının banyo sırasında görüntü oluşumunu izlemek büyük bir heyecandı benim için. Agrandizör Kontakt kopya cihazları en sevdiğim ekipmanlardı karanlık odada. Birkaç farklı alanda iş tecrübesi edinsem de fotoğrafla tanıştıktan sonra hayallerim hep fotoğrafçılık üzerine oldu. Artık fotoğrafçılık ile hayatımı idame ettirmek istiyordum. Üniversite için Eskişehir’e gittim. Üniversite yıllarıma denk gelen tüm tatil günlerimde çıraklık yaparak bir şeyler öğrenmeye çalıştığım reklam ajansında (Welma Reklam Bahçesi) geçiş yaptım dijital döneme. Ajansta ufak tefek çekimler için kullanılan Casio marka 3,3 mp.’lik bir dijital kompakt fotoğraf makinesi vardı. Onu kurcalamak, ayarlarını değiştirerek fotoğraf çekmek en büyük zevkimdi.  Bu ilgimi fark eden ajans sahibinin bir gün bilgisayar almaya gittiğini söyleyerek bana fotoğraf makinesi alıp dönmesi hayatımda bir dönüm noktası oldu. İlk DSLR makine ile o zaman tanıştım: Olympus E-300. Bu sayede daha da artan fotoğraf merakımı ilerletmek için eğitimlere katılmaya başladım.

   Fotoğraf çekmek kadar fotoğraf anlatmayı da çok sevdim. Bu alanda daha önce Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevliliği yaptım. BUFSAD ile tanışmam (2005) bu sıralarda oldu. Temel fotoğraf seminerine  katıldıktan sonra fotoğraf hayatımda BUFSAD bünyesinde bazı seminer konularını teorik olarak anlatmakla beraber uygulama çalışmaları da yapmaktaydım. Aynı zam Bunanda BUFSAD Yönetim Kurulu Üyesiyim. Bununla beraber Fujifilm Türkiye bünyesinde eğitim ve etkinlik koordinatörlüğü görevinde de bulundum. Fotoğraf büyük bir bölümünü kaplamıştı artık. Hayatımı fotoğraftan kazanıyordum. Bu alanda kendimi fazlasıyla geliştirmek istiyordum. Bunu başardım da! Fotoğraf grupları kurdum, fotoğraf projeleri geliştirdim.

  Halen çalışmalarıma Vizör Grup Bursa ile devam etmekle birlikte kurucu ortağı  olduğum detso studio ile profesyönel fotoğrafçılık hayatıma devam ediyorum. 

Sektörel Bilgiler

Sektörel Tanım

Şirket Sahibi Fotoğrafçı

Mesleki Deneyim

10

Hizmet Alanları

Reklam, Moda, Mimari, İnterior, Endüstriyel, Portre, Sanat

Çalıştığınız | Yaşadığınız Şehir

Bursa

Hizmet Bölgesi

Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Orta Anadolu, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz, Türkiye'nin Tamamı, Türki Cumhuriyetler, Avrupa, Dünya